Flux Stiri

Franța zdrobește Irlanda în deschiderea Turneului celor Șase Națiuni la rugby: 36-14 pe Stade de France

Les Bleus, conduși de căpitanul Antoine Dupont, au dominat clar prima jumătate, impunându-se cu 22-0 la pauză după un start ofensiv fulminant.

Primul eseu a fost semnat de Louis Bielle-Biarrey, urmat de reușitele lui Matthieu Jalibert și Charles Ollivon. Bielle-Biarrey a reușit și al doilea eseu după pauză, asigurând Franței punctul bonus. Ultimul eseu al gazdelor a fost marcat de Theo Attissogbe, încheind o seară de succes pentru principalii favoriți ai actualei ediții a turneului.

Irlanda a încercat să răspundă, cu eseuri reușite de jucătorii veniți de pe banca de rezerve Nick Timoney și Michael Milne, însă nu a putut reduce suficient diferența.

Pentru Franța, toate încercările transformate de Ramos, care a mai adăugat și o lovitură de penalitate. Pentru Irlanda, eseurile marcate de Timoney și Milne au fost transformate de Prendergast.

Echipa Franței a fost alcătuită din Ramos; Attissogbe, Depoortere, Moefana, Bielle-Biarrey; Jalibert, Dupont (căpitan); Gros, Marchand, Aldegheri, Ollivon, Guillard, Cros, Jegou, Jelonch. Rezerve: Mauvaka, Neti, Montagne, Auradou, Meafou, Nouchi, Serin și Gourgues.

Irlanda a aliniat: Osborne; O’Brien, Ringrose, McCloskey, Stockdale; S. Prendergast, Gibson-Park; Loughman, Sheehan, Clarkson, McCarthy, Beirne, C. Prendergast, Van der Flier, Doris (căpitan). Rezerve: Kelleher, Milne, Bealham, Ryan, Conan, Timoney, Casey, Crowley.

Irlanda va încerca să se redreseze în meciul următor, pe 14 februarie, când va întâlni Italia la Dublin, în timp ce Franța va juca la Cardiff împotriva Țării Galilor.

potrivit medifax.ro {authorlink}

Acest material este publicat de alephnews.ro distribuit prin mecanismul RSS. Potrivit Legii nr. 8/1996 informațiile de presă nu sunt opere cu drept de autor și nu poartă drepturi de autor.

Share this:

(Visited 27 times, 1 visits today)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *