- Succesele Ucrainei în materie de atacuri cu drone și rachete au reprezentat un mare impuls moral.
- Două bănci rusești vor șterge datoriile pentru cei răniți sau uciși în regiunile de frontieră.
- Guvernatorul regiunii, Oleh Kiper, spune că 10 persoane au fost rănite când o rachetă balistică rusă a lovit orașul.
Ucraina a scufundat sau a dezactivat o treime din navele de război ale Rusiei Ucraina a scufundat sau a dezactivat o treime din navele de război ale Rusiei în Marea Neagră în puțin peste doi ani de război, potrivit purtătorului de cuvânt al marinei ucrainene. Cu toate acestea, doar două din cele aproximativ o duzină de nave de război rusești purtătoare de rachete au fost scufundate, iar Ucraina intenționează să continue atacurile, a adăugat Dmytro Pletenchuk.
„Scopul nostru final este absența completă a navelor militare ale așa-numitei Federații Ruse în regiunile Azov și Marea Neagră”, a declarat el pentru The Associated Press. El vorbea după ce Ucraina a lovit nava rusă de debarcare Konstantin Olshansky la Sevastopol. Nava făcuse parte din marina ucraineană înainte ca Rusia să anexeze Crimeea în 2014. Succesele Ucrainei în materie de atacuri cu drone și rachete au reprezentat un mare impuls moral pentru o armată care încă se luptă pe teren împotriva unei armate rusești mult mai mari.
Citește și
- Podul Key din Baltimore s-a prăbuşit după ce a fost lovit de o navă. Video din momentul impactului
- Putin se folosește de teroriști pentru a-i mobiliza pe ruși. Care este noua tactică pe care o adoptă Rusia
- FOTO. În Ucraina a fost construită prima școală imprimată 3D din Europa
The post LIVE UPDATE. Război în Ucraina, ziua 763. Ucraina a scufundat sau a dezactivat o treime din navele de război ale Rusiei appeared first on Aleph News.
potrivit alephnews
Acest material este publicat de alephnews.ro distribuit prin mecanismul RSS. Potrivit Legii nr. 8/1996 informațiile de presă nu sunt opere cu drept de autor și nu poartă drepturi de autor.



